Činnost Základní umělecké školy Jirkov
Tel: (+420) 474 654 077
 • HISTORIE ŠKOLY

  Ve školní kronice (psané samozřejmě německy) , která zaznamenává první informace o zřízení této školy je psáno: " Na zasedání městské školní rady dne 22.12.1902 byla probrána otázka zřízení Měšťanské školy pro chlapce a dívky. Při audienci ve Vídni na příslušných ministerstvech zjistili členové poselství, že jirkovskou žádost o zřízení

  Státní reálky předcházelo již 34 žádostí jiných měst, která byla v pořadníku před jirkovskými. Návrh o zřízení a stavbu školy byl předán vedení města a přiškolených obcí. Usnesení místní rady z 25.1.1903 neodsouhlasilo výstavbu měšťanské školy, zástupci rady se nedohodli. Na výstavbu mělo přispět nejen město, ale i přiškolené obce (Kyjice /protestoval zástupce Kyjic/, Vinařice, Jindřišská atd.).

  více informací
 • MÚZA ▪ TALENT ▪ PÍLE

  Úryvek z umělcova deníku:

  ...tahle práce je krásná a šílená v tom, že nádeničíte s kladivem a dlátem, rozbíjíte skálu, lezete po lešení a po kolenou v prachu, v blátě, na slunci a zároveň vám úžasně maká mozek a cit. Je to spojení tvrdé fyzické práce a velkého duševního vypětí. Řešíte technické záležitosti stavby a zároveň přemýšlíte o výtvarné stránce sochy a snažíte se při randálu nástrojů a v oblacích prachu slyšet svůj vnitřní hlas a cit. Je to velké dobrodružství propojit tohle všechno dohromady. Moje štěstí vzniká v těchto propojených chvílích, když jsem sám v ateliéru a dílo se vylupuje. Jak já říkám, „začíná mluvit".

  fotogalerie
 • RED DWARF Band

  Red Dwarf Band je taneční orchestr ZUŠ Jirkov, který byl založen v září roku 2000, pod názvem New Sound a jeho stylový žánr se léty vyvíjel od pop music, přes filmovou hudbu, rock´n roll, až ke swingu a jazzu, kde se orchestr hlásí ke svému big bandovému obsazení. Ve školním roce 2006/2007 se orchestr, díky oblíbenosti britského sitcomu Červený trpaslík, přejmenoval na Red Dwarf Band, čímž změnil i svoji image z modré barvy na červenou, a s tím i částečně souvisí název jejich druhého CD – Zpátky v červeném. V současné době má orchestr 23 členů a jeho věkový průměr je 16 let.

  více informací
 • MĚSTO JIRKOV

  Z Historie

  Počátek dějin města Jirkova není příliš jasný a je kladen do poslední třetiny 13. století. Avšak tvrzení, že byl Jirkov v roce 1269 založen z podnětu krále Přemysla Otakara II....

  Červený hrádek

  Původní hrad Borek byl založen krátce před rokem 1415 rodem Kraa. Protože byl další z pánů Václav z Moravěvsi a Kopist katolík a odpůrce revolty, byl hrad Borek roku 1421 dobyt husity a vypálen. Hrad byl dokonce na čas opěrným bodem samotných husitů, ti jej pak znovu obléhali i v letech 1432 a 1433 (opět byl dobyt). Ve 20. letech 15. stol. byl opravován, nově pokryt a jeho fasáda byla červeně natřena. Tehdy získal i nové jméno - Červený hrádek.....

  fotogalerie
 • ARTalent

  školní časopis

  Redakce ARTalent pracuje ve složení:

  • Mgr. Miroslava Raková ( rak )

  • Mgr. Marie Hánová ( ham )

  • Ivana Švejkarová ( švi )

  • Mgr. Šárka Bečvářová ( ŠB )

  • Romana Olivíková ( oli )

  více informací
 • Přátelé školy

  Vážení a milí…

  …návštěvníci našich webových stránek, děkuji vám, že se zajímáte o naši školu a dění kolem ní a jako takový malý bonus jsem pro vás připravila tento koutek. Je to takové komorní setkání s lidmi, kteří toho sami v životě dokázali velmi mnoho, před jejichž uměním smekáme, vážíme si jich a obdivujeme je nejen za jejich obrovské umění, ale především za to, že zůstali stále lidmi.Tato sekce vznikla s jejich laskavým svolením, takže fotografie i nahrávky jsou tu pro vaše potěšení a také jako poděkování těmto lidem, které máme rádi.

  Milena Sailerová

  více informací

Mikulášský koncert

Více informací

Ventilky v synagoze

Koncerty, ať už jakékoliv, jsou poslední dobou nedostatkové zboží. Ne snad, že by nebyli muzikanti, kteří by je pořádali, ale není jistota, že se chystané koncerty v době covidové vůbec uskuteční. A já jsem moc ráda, že zrovna koncert komorního smíšeného sboru Ventilky to stihl takříkajíc za pět minut dvanáct! Přijít o koncert našeho sboru, navíc v krásném prostředí jirkovské synagogy, to by nás, kteří jsme si čtvrteční koncert užili, jistě moc mrzelo.

Nástup Ventilek byl vskutku famózní – když v synagoze, tak tedy jedině s židovskými písněmi, a sice zazněly písně Shalom Chaverim a Hava Nagila. No a pak už následovala smršť jedné perly za druhou – kromě písní sakrálních, přišly na řadu, samozřejmě písně vánoční a sváteční a poté se repertoár pomalu přesunul až do písní populárních, které jsou mezi posluchači velmi oblíbené.

Myslím, že v novém, nezvyklém prostředí jirkovské synagogy, měl koncert zase zcela jiný rozměr, výbornou akustiku a dobré světlo a Ventilkám to v tomto prostředí moc slušelo!

 

Více informací

Koncert mezi obrazy

Klavírní oddělení jirkovské ZUŠ  zahájilo svou koncertní sezónu mezi obrazy v Galerii Jirkov. Návštěvníci, kteří si 22. listopadu přišli poslechnout účinkující Podzimního koncertu klavírního oddělení, zcela zaplnili výstavní prostor. Mohlo by se zdát, že koncert složený výhradně z klavírní hudby, bude poněkud jednotvárný. O tom, že to tak zdaleka není, měli příležitost se přesvědčit i posluchači pondělního koncertu. Klavír se opět ukázal jako nástroj nekonečných možností. V patnácti číslech programu zazněly skladby sólové i čtyřruční, díla od klasicismu až po současnost. Představili se žáci od přípravného ročníku až po studium pro dospělé. Zážitek z koncertu byl umocněn možností prohlédnout si výstavu obrazů, fotek a šperků Jany a Milana Tóthových. Děkujeme všem návštěvníkům za podporu a příznivce klavírní hry srdečně zveme na Vánoční klavírní koncert, který se uskuteční 9. prosince v 18 hod. v chomutovské kavárně Café Jacques.

Více informací

Podzimní koncert

Podzimní koncerty byly vždy po prázdninové pauze takovým milým zpestřením a pokaždé jsme se na ně velmi těšili. Koncerty žáků v letošním školním roce si ovšem užíváme ještě mnohem víc, než tomu bylo v době „předcovidové“. Možná je to tím, že si všichni uvědomujeme, že ubylo jistot, že není samozřejmostí chodit do hudebky, účastnit se výuky prezenčním způsobem a není ani jisté, že se připravený koncert uskuteční…..a tak si tyhle radostné události užíváme tak nějak intenzivněji, pokud to jde. Mnozí si také v této náročné době uvědomili, jak moc je hudba součástí našich životů a jak ji potřebujeme. A čtvrteční Podzimní koncert beru jako takový malý zázrak, jako oázu v poušti, která nás osvěžila, potěšila a potvrdila nám to, že naši žáci jsou talentovaní a pracovití. A myslím, že nás tenhle koncert zároveň naladil do sváteční atmosféry, která předchází vánočnímu období….

Budu ráda, pokud si podobné akce budeme moci užívat až do té poslední, opravdu předvánoční, kterou bude koncert orchestru Red Dwarf Band v jirkovském divadle, 21.12.2021. Držte nám všem palce!

 

 

Více informací

Hudební dostaveníčko

Milí přátelé,

děkuji vám, že jste přišli v tak velkém počtu na koncert s názvem Hudební dostaveníčko. Když jsem večer dávala fotky na naše webové stránky, dala jsem si tu práci a rolovala, abych našla poslední koncert žáků v našem sále. Nebudete tomu věřit, ale byly to dva koncerty vítězů školní soutěže, které se uskutečnily 25. a 27.2.2020! Za tu dobu se nám sice povedlo uspořádat dva promenádní koncerty orchestru Red Dwarf Band na prostranství před školou, nebo Koncerty pro Matěje, koncert Ventilek na Jirkovském Písňovaru, ale klasický koncert žáků uvnitř v budově, ten byl opravdu skoro před dvěma lety! O to víc si cením toho, že jsme koncert uskutečnili, že jste přišli a (dle mého názoru), že se koncert tak moc povedl. Přála bych si, abychom se odteď už zase potkávali na podobných akcích, klidně v respirátorech, ale aby nám tahle radost prostě nebyla odepřena. A také se těším na to, že budeme společně sdílet hudební úspěchy našich žáků a vašich dětí. Ještě jednou vám děkuji, přeji pevné zdraví a hezké podzimní dny!

Milena Sailerová

Více informací