Činnost Základní umělecké školy Jirkov
Tel: (+420) 474 654 077
 • HISTORIE ŠKOLY

  Ve školní kronice (psané samozřejmě německy) , která zaznamenává první informace o zřízení této školy je psáno: " Na zasedání městské školní rady dne 22.12.1902 byla probrána otázka zřízení Měšťanské školy pro chlapce a dívky. Při audienci ve Vídni na příslušných ministerstvech zjistili členové poselství, že jirkovskou žádost o zřízení

  Státní reálky předcházelo již 34 žádostí jiných měst, která byla v pořadníku před jirkovskými. Návrh o zřízení a stavbu školy byl předán vedení města a přiškolených obcí. Usnesení místní rady z 25.1.1903 neodsouhlasilo výstavbu měšťanské školy, zástupci rady se nedohodli. Na výstavbu mělo přispět nejen město, ale i přiškolené obce (Kyjice /protestoval zástupce Kyjic/, Vinařice, Jindřišská atd.).

  více informací
 • MÚZA ▪ TALENT ▪ PÍLE

  Úryvek z umělcova deníku:

  ...tahle práce je krásná a šílená v tom, že nádeničíte s kladivem a dlátem, rozbíjíte skálu, lezete po lešení a po kolenou v prachu, v blátě, na slunci a zároveň vám úžasně maká mozek a cit. Je to spojení tvrdé fyzické práce a velkého duševního vypětí. Řešíte technické záležitosti stavby a zároveň přemýšlíte o výtvarné stránce sochy a snažíte se při randálu nástrojů a v oblacích prachu slyšet svůj vnitřní hlas a cit. Je to velké dobrodružství propojit tohle všechno dohromady. Moje štěstí vzniká v těchto propojených chvílích, když jsem sám v ateliéru a dílo se vylupuje. Jak já říkám, „začíná mluvit".

  fotogalerie
 • RED DWARF Band

  Red Dwarf Band je taneční orchestr ZUŠ Jirkov, který byl založen v září roku 2000, pod názvem New Sound a jeho stylový žánr se léty vyvíjel od pop music, přes filmovou hudbu, rock´n roll, až ke swingu a jazzu, kde se orchestr hlásí ke svému big bandovému obsazení. Ve školním roce 2006/2007 se orchestr, díky oblíbenosti britského sitcomu Červený trpaslík, přejmenoval na Red Dwarf Band, čímž změnil i svoji image z modré barvy na červenou, a s tím i částečně souvisí název jejich druhého CD – Zpátky v červeném. V současné době má orchestr 23 členů a jeho věkový průměr je 16 let.

  více informací
 • MĚSTO JIRKOV

  Z Historie

  Počátek dějin města Jirkova není příliš jasný a je kladen do poslední třetiny 13. století. Avšak tvrzení, že byl Jirkov v roce 1269 založen z podnětu krále Přemysla Otakara II....

  Červený hrádek

  Původní hrad Borek byl založen krátce před rokem 1415 rodem Kraa. Protože byl další z pánů Václav z Moravěvsi a Kopist katolík a odpůrce revolty, byl hrad Borek roku 1421 dobyt husity a vypálen. Hrad byl dokonce na čas opěrným bodem samotných husitů, ti jej pak znovu obléhali i v letech 1432 a 1433 (opět byl dobyt). Ve 20. letech 15. stol. byl opravován, nově pokryt a jeho fasáda byla červeně natřena. Tehdy získal i nové jméno - Červený hrádek.....

  fotogalerie
 • ARTalent

  školní časopis

  Redakce ARTalent pracuje ve složení:

  • Mgr. Miroslava Raková ( rak )

  • Mgr. Marie Hánová ( ham )

  • Ivana Švejkarová ( švi )

  • Mgr. Šárka Bečvářová ( ŠB )

  • Romana Olivíková ( oli )

  více informací
 • Přátelé školy

  Vážení a milí…

  …návštěvníci našich webových stránek, děkuji vám, že se zajímáte o naši školu a dění kolem ní a jako takový malý bonus jsem pro vás připravila tento koutek. Je to takové komorní setkání s lidmi, kteří toho sami v životě dokázali velmi mnoho, před jejichž uměním smekáme, vážíme si jich a obdivujeme je nejen za jejich obrovské umění, ale především za to, že zůstali stále lidmi.Tato sekce vznikla s jejich laskavým svolením, takže fotografie i nahrávky jsou tu pro vaše potěšení a také jako poděkování těmto lidem, které máme rádi.

  Milena Sailerová

  více informací

Pozvánka

   

Více informací

RDB hrálo v České Kamenici

Orchestr naší školy, Red Dwarf Band, byl pozván na Mezinárodní hudební festival do České Kamenice. A tak se v pátek 17. září RDB rozjel do Kamenice, aby předvedl, že i po náročném covidovém období se jeho kvalita nesnížila, a že má svým posluchačům stále co nabídnout. Festivalová přehlídka se konala na Náměstí Míru a náš orchestr se ocitl ve velmi zajímavé společnosti – spolu s ním účinkovaly orchestry Saxband ZUŠ Litvínov, Jazz Band Litvínov, Big band teplické konzervatoře, Big band ZUŠ Děčín a Big band konzervatoře Pardubice. A přestože to byl sychravý pátek, diváci si ho užívali, hudebníci také, takže bylo vlastně vše v pořádku a já doufám, že je to konečně taková kulturní vlaštovka, která nám zase umožní žít kulturně.

 

Více informací

Koncert pro Matěje

Tradice jsou jedna z věcí, která by se měla v životě ctít a dodržovat. Bohužel vinou doby covidové některé tradice zanikly a možná už nikdy nebudou obnoveny. Ovšem nám se jednu takovou tradici podařilo udržet přes všechny covidové problémy, a tak se ve středu 8. září 2021 konal už šestý Koncert pro Matěje. Pro Matěje, který před 5 lety zemřel ve věku 13 let na zákeřnou nemoc, přestože tolik bojoval…..život není někdy spravedlivý…..

   

A tak se na jedné chomutovské zahradě rozezněly saxofony, trubky, flétny i klarinety, bicí, kytary i klávesy orchestru Red Dwarf Band, aby zahrály nejen pro Matěje, ale i pro jeho rodiče a všechny, kteří ho měli rádi, ty nejlepší skladby a písně, které má orchestr v repertoáru. Každý rok přibydou noví diváci, převoz aparatury zajistí zdarma pan Šulc ze zámku Červený Hrádek a o zvuk se letos postaral bez nároku na honorář pan Jakub Hrbek. Počasí se sluníčkem bylo zajištěno (také zdarma) a pohoda a dobrá nálada je vždy samozřejmostí. Takže je všechno jak má být a my se těšíme, jak za rok zase budeme hrát nejen pro Matěje……děkujeme!

Více informací

RDB na soustředění….

Soustředění orchestru Red Dwarf Band je pokaždé předzvěstí nějaké zajímavé akce. Letos se uskutečnilo v termínu 23.- 26.8. v Zásadě u Kadaně. Příprava byla zaměřena jednak na nové skladby, a jednak na blížící se tradiční Koncert pro Matěje, konaný 8.9. v Chomutově. Tím druhým impulzem pak je Mezinárodní Jazzový festival v České Kamenici 17.9., na který byl náš orchestr pozván. Příprava byla důkladná, tak nezbývá, než se těšit, že obě akce proběhnou, a že budou jako vždy skvělé!

                                       

Více informací

Vyjádření MŠMT….

Vážení rodiče,

dnes jsem našla v datové schránce vyjádření Ministerstva školství k opatřením ve školách….myslím si, že toto vyjádření je závažné, týká se nás všech, proto ho dávám k nahlédnutí i vám….

Vyjádření MŠMT k dezinformacím o aktuálních opatřeních ve školách

Více informací