Činnost Základní umělecké školy Jirkov
Tel: (+420) 474 654 077
 • HISTORIE ŠKOLY

  Ve školní kronice (psané samozřejmě německy) , která zaznamenává první informace o zřízení této školy je psáno: " Na zasedání městské školní rady dne 22.12.1902 byla probrána otázka zřízení Měšťanské školy pro chlapce a dívky. Při audienci ve Vídni na příslušných ministerstvech zjistili členové poselství, že jirkovskou žádost o zřízení

  Státní reálky předcházelo již 34 žádostí jiných měst, která byla v pořadníku před jirkovskými. Návrh o zřízení a stavbu školy byl předán vedení města a přiškolených obcí. Usnesení místní rady z 25.1.1903 neodsouhlasilo výstavbu měšťanské školy, zástupci rady se nedohodli. Na výstavbu mělo přispět nejen město, ale i přiškolené obce (Kyjice /protestoval zástupce Kyjic/, Vinařice, Jindřišská atd.).

  více informací
 • MÚZA ▪ TALENT ▪ PÍLE

  Úryvek z umělcova deníku:

  ...tahle práce je krásná a šílená v tom, že nádeničíte s kladivem a dlátem, rozbíjíte skálu, lezete po lešení a po kolenou v prachu, v blátě, na slunci a zároveň vám úžasně maká mozek a cit. Je to spojení tvrdé fyzické práce a velkého duševního vypětí. Řešíte technické záležitosti stavby a zároveň přemýšlíte o výtvarné stránce sochy a snažíte se při randálu nástrojů a v oblacích prachu slyšet svůj vnitřní hlas a cit. Je to velké dobrodružství propojit tohle všechno dohromady. Moje štěstí vzniká v těchto propojených chvílích, když jsem sám v ateliéru a dílo se vylupuje. Jak já říkám, „začíná mluvit".

  fotogalerie
 • RED DWARF Band

  Red Dwarf Band je taneční orchestr ZUŠ Jirkov, který byl založen v září roku 2000, pod názvem New Sound a jeho stylový žánr se léty vyvíjel od pop music, přes filmovou hudbu, rock´n roll, až ke swingu a jazzu, kde se orchestr hlásí ke svému big bandovému obsazení. Ve školním roce 2006/2007 se orchestr, díky oblíbenosti britského sitcomu Červený trpaslík, přejmenoval na Red Dwarf Band, čímž změnil i svoji image z modré barvy na červenou, a s tím i částečně souvisí název jejich druhého CD – Zpátky v červeném. V současné době má orchestr 23 členů a jeho věkový průměr je 16 let.

  více informací
 • MĚSTO JIRKOV

  Z Historie

  Počátek dějin města Jirkova není příliš jasný a je kladen do poslední třetiny 13. století. Avšak tvrzení, že byl Jirkov v roce 1269 založen z podnětu krále Přemysla Otakara II....

  Červený hrádek

  Původní hrad Borek byl založen krátce před rokem 1415 rodem Kraa. Protože byl další z pánů Václav z Moravěvsi a Kopist katolík a odpůrce revolty, byl hrad Borek roku 1421 dobyt husity a vypálen. Hrad byl dokonce na čas opěrným bodem samotných husitů, ti jej pak znovu obléhali i v letech 1432 a 1433 (opět byl dobyt). Ve 20. letech 15. stol. byl opravován, nově pokryt a jeho fasáda byla červeně natřena. Tehdy získal i nové jméno - Červený hrádek.....

  fotogalerie
 • ARTalent

  školní časopis

  Redakce ARTalent pracuje ve složení:

  • Mgr. Miroslava Raková ( rak )

  • Mgr. Marie Hánová ( ham )

  • Ivana Švejkarová ( švi )

  • Mgr. Šárka Bečvářová ( ŠB )

  • Romana Olivíková ( oli )

  více informací
 • Přátelé školy

  Vážení a milí…

  …návštěvníci našich webových stránek, děkuji vám, že se zajímáte o naši školu a dění kolem ní a jako takový malý bonus jsem pro vás připravila tento koutek. Je to takové komorní setkání s lidmi, kteří toho sami v životě dokázali velmi mnoho, před jejichž uměním smekáme, vážíme si jich a obdivujeme je nejen za jejich obrovské umění, ale především za to, že zůstali stále lidmi.Tato sekce vznikla s jejich laskavým svolením, takže fotografie i nahrávky jsou tu pro vaše potěšení a také jako poděkování těmto lidem, které máme rádi.

  Milena Sailerová

  více informací

Závěrečný koncert

V tomhle školním roce se nám víc než dříve stávalo, že nás některý z koncertů dojal. Stávalo se nám to i v minulosti – někdy to bylo tou sváteční atmosférou (obvykle koncerty vánoční), pak nás dojímají koncerty absolventské (svojí důstojností a tím, jak nám žáci vyrostli před očima) a v neposlední řadě nás tradičně dojímají koncerty závěrečné, protože vidíme tu spoustu krásné práce, kterou jsme spolu se svými žáky v tom školním roce zvládli. A přesně takhle jsme to vnímali na čtvrtečním Závěrečném koncertě žáků. Zřejmě je to po té covidové době, kdy se větší potřeba umění objevila nejen mezi námi, učiteli, ale ve velké míře se rozšířila i mezi našimi žáky. A já jsem tomu moc ráda. Protože právě umění nám pomáhá překlenout případná těžší období, dokáže nás zklidnit, potěšit….

Myslím, že tohle všechno vnímalo i čtvrteční publikum. Mělo opravdu bohatý výběr poslechu co se týče žánru i nástrojového obsazení a mohlo sledovat společnou práci našich žáků i učitelů, v právě končícím školním roce 2021/2022.  A jak se v podobných případech říkává – král je mrtev, ať žije král! V praxi to znamená, že po prázdninách se dáme spolu s našimi žáky opět do práce a připravíme další koncerty pro své publikum a začneme nový školní rok, tentokrát s označením 2022/2023!

Nicol Matějková nebyla přítomna na Koncertě absolventů, a tak jí jeden z jejích učitelů, tentokrát pan učitel Vilém Liebig, předal alespoň dodatečně Pamětní list a malý dárek.

Více informací

Pozvánka

Více informací

Babička v trenkách

Jako druhé představení si žáci LDO vybrali detektivní komedii Babička v trenkách. Bláznivý děj  byl zasazen do konce dvacátých let minulého století, a jak již sám název napovídá, byl zde použit starý a osvědčený prvek pro polechtání bránice, tedy převleku muže za ženu. Tento staletími osvědčený princip komediálnosti v průběhu děje košatí.  V jednom okamžiku se na jevišti střetnou dokonce čtyři muži, které donutí vzniklá situace k nucenému převleku za ženy. Naopak jedna z hlavních ženských postav použije pro vyřešení vzniklých svízelů převleku mužského.

Během 4 představení se v jirkovském kině vystřídalo více než 500 diváků, kteří vytvořili neuvěřitelnou atmosféru a tím mladé herce namotivovali k neuvěřitelným výkonům.

 

Více informací

Strašidlo cantervillské

Starodávné sídlo Cantervillů je prokleté až za hrob. Původní majitel konečně našel zájemce z USA, kteří jeho zámek koupí a místní strašidlo se těší na nové oběti.  Moderní přepracování původního příběhu Oscara Wilda uvedli studenti literárně dramatického oboru. Na programu byly čtyři představení, které se uskutečnily na půdě jirkovského kina. Zaplněné hlediště vždy odměnilo žáky zaslouženým bouřlivým potleskem.

 

Více informací

Koncert absolventů

Koncerty absolventů jsou obecně ty nejvíc slavnostní koncerty na naší škole. A také velmi emotivní….Každý z nás si zavzpomíná, jak přišel žáček poprvé k nám do školy, bylo mu šest, byl milé děcko, které třeba ani neumělo ještě číst, ale už jsme ho učili poslouchat hudbu a číst noty, vnímat výtvarné umění, tanec, popř. učit se divadelní texty….a tenhle žáček zvládal ty nové věci, zažíval úspěchy i prohry, ale nevzdal to, vydržel tlak rodičů a učitele, rozděloval svůj volný čas mezi kamarády, další koníčky a hudebku.

A z žáčka se postupně stával člověk s názorem, začal chápat i to, že čas, který věnoval svému nástroji, vlastně nebyl tak zbytečný, jak se mu zprvu zdálo, našel tady dokonce i kamarády stejného zaměření a viděl, že rodiče vlastně měli pravdu (i učitel), když mu říkali, jak pro něj hra na nástroj bude skvělá, jak se naučí zodpovědnosti a překonávání překážek, ale také jak mu nástroj může být věrným kamarádem, kterému může svěřit své smutky i radosti. A tenhle člověk s názorem si postupně uvědomil, že se ve hře na ten konkrétní nástroj může vlastně i realizovat, že dokáže něco víc, než ostatní spolužáci, a že svůj volný čas vyplnil smysluplně. Uvědomil si také, jak úžasný je to pocit, když si sedne ke svému nástroji a prostě zahraje….

A dnes měli tihle mladí lidé možnost v klidu si přemýšlet právě o tom všem, vidět, jak se změnili, jak se mění i jejich názory, jak se utvářejí, měli čas si uvědomit, jak obrovský kus cesty ušli….a já k tomu ještě dodám, že si jejich práce nesmírně vážím. Věřím, že jste měli v ten magický, sváteční večer stejné pocity, a že mi tedy prominete ten malinko nostalgický tón….

Více informací