Tel: (+420) 474 654 077
 • HISTORIE ŠKOLY

  Ve školní kronice (psané samozřejmě německy) , která zaznamenává první informace o zřízení této školy je psáno: " Na zasedání městské školní rady dne 22.12.1902 byla probrána otázka zřízení Měšťanské školy pro chlapce a dívky. Při audienci ve Vídni na příslušných ministerstvech zjistili členové poselství, že jirkovskou žádost o zřízení

  Státní reálky předcházelo již 34 žádostí jiných měst, která byla v pořadníku před jirkovskými. Návrh o zřízení a stavbu školy byl předán vedení města a přiškolených obcí. Usnesení místní rady z 25.1.1903 neodsouhlasilo výstavbu měšťanské školy, zástupci rady se nedohodli. Na výstavbu mělo přispět nejen město, ale i přiškolené obce (Kyjice /protestoval zástupce Kyjic/, Vinařice, Jindřišská atd.).

  více informací
 • MÚZA ▪ TALENT ▪ PÍLE

  Úryvek z umělcova deníku:

  ...tahle práce je krásná a šílená v tom, že nádeničíte s kladivem a dlátem, rozbíjíte skálu, lezete po lešení a po kolenou v prachu, v blátě, na slunci a zároveň vám úžasně maká mozek a cit. Je to spojení tvrdé fyzické práce a velkého duševního vypětí. Řešíte technické záležitosti stavby a zároveň přemýšlíte o výtvarné stránce sochy a snažíte se při randálu nástrojů a v oblacích prachu slyšet svůj vnitřní hlas a cit. Je to velké dobrodružství propojit tohle všechno dohromady. Moje štěstí vzniká v těchto propojených chvílích, když jsem sám v ateliéru a dílo se vylupuje. Jak já říkám, „začíná mluvit".

  fotogalerie
 • RED DWARF Band

  Red Dwarf Band je taneční orchestr ZUŠ Jirkov, který byl založen v září roku 2000, pod názvem New Sound a jeho stylový žánr se léty vyvíjel od pop music, přes filmovou hudbu, rock´n roll, až ke swingu a jazzu, kde se orchestr hlásí ke svému big bandovému obsazení. Ve školním roce 2006/2007 se orchestr, díky oblíbenosti britského sitcomu Červený trpaslík, přejmenoval na Red Dwarf Band, čímž změnil i svoji image z modré barvy na červenou, a s tím i částečně souvisí název jejich druhého CD – Zpátky v červeném. V současné době má orchestr 23 členů a jeho věkový průměr je 16 let.

  více informací
 • MĚSTO JIRKOV

  Z Historie

  Počátek dějin města Jirkova není příliš jasný a je kladen do poslední třetiny 13. století. Avšak tvrzení, že byl Jirkov v roce 1269 založen z podnětu krále Přemysla Otakara II....

  Červený hrádek

  Původní hrad Borek byl založen krátce před rokem 1415 rodem Kraa. Protože byl další z pánů Václav z Moravěvsi a Kopist katolík a odpůrce revolty, byl hrad Borek roku 1421 dobyt husity a vypálen. Hrad byl dokonce na čas opěrným bodem samotných husitů, ti jej pak znovu obléhali i v letech 1432 a 1433 (opět byl dobyt). Ve 20. letech 15. stol. byl opravován, nově pokryt a jeho fasáda byla červeně natřena. Tehdy získal i nové jméno - Červený hrádek.....

  fotogalerie
 • ARTalent

  školní časopis

  Redakce ARTalent pracuje ve složení:

  • Mgr. Miroslava Raková ( rak )

  • Mgr. Marie Hánová ( ham )

  • Ivana Švejkarová ( švi )

  • Mgr. Šárka Bečvářová ( ŠB )

  • Romana Olivíková ( oli )

  více informací
 • Přátelé školy

  Vážení a milí…

  …návštěvníci našich webových stránek, děkuji vám, že se zajímáte o naši školu a dění kolem ní a jako takový malý bonus jsem pro vás připravila tento koutek. Je to takové komorní setkání s lidmi, kteří toho sami v životě dokázali velmi mnoho, před jejichž uměním smekáme, vážíme si jich a obdivujeme je nejen za jejich obrovské umění, ale především za to, že zůstali stále lidmi.Tato sekce vznikla s jejich laskavým svolením, takže fotografie i nahrávky jsou tu pro vaše potěšení a také jako poděkování těmto lidem, které máme rádi.

  Milena Sailerová

  více informací

Duo CD zahajuje koncertní sezónu v Jirkově

V letošním roce zahajuje Kruh přátel hudby Jirkov svou již 45. koncertní sezónu. Na hudbě je úžasné to, jak je pestrá, jak se dá různě obměňovat a hudební nástroje spolu různě kombinovat. Jirkovští posluchači, milovníci klasické hudby, měli již nesčetněkrát možnost slyšet vedle umělců slavných jmen, i celou řadu mladých, talentovaných umělců, kteří začínají úspěšně pronikat do světa. Mezi takové patří i kytarové Duo CD, které bylo založeno na pražské Akademii múzických umění v r. 2016 Vítem Dvořáčkem a Martinem Cábou. Hned v následujícím roce si duo odvezlo z mezinárodní soutěže K. Ditters z Dittersdorfu a hudební klasicismus ve Vidnavě 1. cenu. V r. 2018 duo vystupovalo na mezinárodních kytarových festivalech Open guitar Křivoklát a festival J. K. Mertze v Bratislavě a také při významných kulturních a společenských událostech. Nejen kytarové duo, ale i skladby, z nichž většina zazní v Jirkově poprvé, je vítaným zpestřením našich koncertů a věříme, že všichni posluchači, kteří na koncert  v úterý 15. října od 18. 30 hod. přijdou do koncertního sálu Základní umělecké školy v Jirkově, budou spokojeně odcházet obohaceni o krásné hudební zážitky.

Více informací

Jirkovský Písňovar jinak…den třetí….neděle

Neděle je takovou pomyslnou tečkou za Jirkovským Písňovarem. Ale neznamená to, že by se už balilo a nic se nedělo. Dopoledne bylo ještě ve znamení workshopů na zámku Červený Hrádek. Lektory byly opět oblíbení a již vyzkoušení Veronika Vítová, Michal Hájek a Radim Zenkl. No a po obědě, když už sluníčko mělo plné ruce práce, už se zase zpívalo. Jednak u jirkovského kostela sv. Jiljí, v rámci koncertu Písňovar v podzámčí. A aby naši chomutovští sousedé nemuseli utrácet za trolejbus, přijeli zpěváci za nimi, konkrétně do kostela sv. Ignáce, kde se konal koncert s názvem Písňovar v Chomutově.

No a komu se ještě nechtělo domů a chtěl si hudební víkend užít dosyta, ten měl možnost zúčastnit se sbormistrovské dílny v naší škole. Lektorkou byla Kristýna Müllerová a téma bylo zcela aktuální – Dirigování a nácvik sborové populární hudby pro sbormistry i jiné zájemce.

Tak a to je vše. Jirkovský Písňovar 2019 je minulostí, zvládli jsme jeho 13. ročník v pohodě, a že jsme ho pro tentokrát udělali trošku jiný, netradiční, to vlastně nebylo ani tak vinou třináctky, ale prostě jen tak…proč ne. A já myslím, že si ho budou všichni přítomní pamatovat právě proto, že byl jiný….Tak zase za rok!

Více informací

Jirkovský Písňovar jinak…den druhý….sobota

Pakliže jsem včera anoncovala, že letošní, 13. ročník mezinárodního sborového festivalu populární hudby, Jirkovský Písňovar, je zcela jiný, tak dnešní sobota to opět potvrdila. Nejenže byl festival poprvé nesoutěžní, ale jiné byly i další události. Tak třeba počasí. Každoročně v tomto období předpovídali meteorologové déšť a zimu, a vlastně to téměř nikdy za celých 12 předchozích let nevyšlo. Většinou nám svítilo sluníčko, hřálo, příroda předvedla celou paletu barev, prostě bylo takové babí léto. Letos to bylo zcela jinak. I ta příroda tušila problém třináctky a podle toho se zařídila. Bylo deštivo a chladno, ale je fakt, že pouze dopoledne. Pak, jako by si to rozmyslela, pustila k nám i sluníčko a déšť poslala zřejmě jinam. Takže nakonec tahle stránka nebyla úplná katastrofa.

A co bylo tedy ještě jinak? Tím, že letošní festival byl nesoutěžní, přihlásilo se plno nových seskupení, která jsme ještě na Písňovaru neměli možnost slyšet, některá z nich jsme ani neznali. A tak byla hudební stránka zcela jiná, pestrá, překvapivá….

A dál? Tak třeba jídlo. Po 12 letech jsme zažili šok – jídlo bylo vydáváno zcela bez problémů, rychle, bylo teplé, dokonce i s polévkou, servírování krásně odsýpalo a nemohlo se ani stát, že když už jsme měli tác s jídlem, že bychom čekali na volnou židli a zatím nám to skvělé jídlo vystydlo. To se vážně nemohlo stát, protože jsme tentokrát měli možnost jíst i v zámecké chodbě, nejenom v restauraci. A tohle všechno pak dohromady přispělo ke hladkému průběhu občerstvování. A věřte, že když trávíte na zámku celý den, pěkně vám vyhládne. Třešinkou na dortu pak byla i vždy přítomná káva, kterou jsme si mohli nechat servírovat v kelímku a tím jsme byli i více mobilní.

Další změnou byly sobotní workshopy. Pro ty byla v minulosti vyhrazena vždy pouze neděle, letos už si je mohli užít i účastníci festivalu, kteří se nemohli zdržet do neděle. A to by byla jistě škoda, přijít o bezvadné workshopy Radima Zenkla, Veroniky Vítové, nebo Michala Hájka.

A klidně mohu v letošních změnách pokračovat….tak třeba nedělní koncert v kapličce na Jindřišské se konal letos již dnes, v sobotu a vznikl tak prostor na další workshop v neděli – tentokrát s Kristýnou Müllerovou  v naší škole – Dirigování a nácvik sborové populární hudby pro sbormistry.

Jiné byly i prostory, ve kterých si dnes mohly sbory po oficiální části svých vystoupení zazpívat – byla to zámecká kaple a oranžerie. A musím říct, že tahle nová místa měla i novou atmosféru, velmi pěknou.

Nová byla i ocenění pro ty, kteří se nejvíce líbili – plakety. Ano, nehodnotilo se pomoci bodů, ale přesto mohli sami účastníci festivalu dát své hlasy tomu sboru, který se jim líbil nejvíce, nebo je prostě jen něčím oslovil. Plakety byly celkem tři – takže další plaketu udělovala porota a tu třetí, poslední, měli k dispozici sbormistři.

   

Obecně se lidé bojí změn, nemají je rádi. Ale když přemýšlím o letošním ročníku festivalu Jirkovský Písňovar, který byl jiný v mnoha směrech, ať už cíleně, nebo vzhledem k určitým okolnostem, jsem přesvědčena o tom, že změny tentokrát byly k dobru celého dne. Sobota se tedy vydařila po všech stránkách a odměnou pro všechny byl společenský večer, kdy už mohla ze všech spadnout tréma a mohli si ho užít, jak si užívají pouze a jenom muzikanti. A že jich dnes na zámku Červený Hrádek bylo! A pokud vám je to teď trošku líto, že jste nedokázali opustit teplo svého domova a vydat se k nám na zámek, máte možnost poslechnout si všechny zúčastněné sbory na YouTube, kde probíhal dnešní den v přímém přenosu.

A kdo tedy měl radost největší a odvezl si domů plakety s Jirkovským rytířem?

Cena diváka – PANOPTIKUM

Cena poroty – OK-TDŽ!

Cena sbormistrů – OK-TDŽ!

Blahopřejeme a děkujeme.

Více informací

Jirkovský Písňovar jinak…den první….

 

První říjnový víkend patří již tradičně Jirkovskému Písňovaru. A protože se letos konal již 13. ročník tohoto mezinárodního festivalu sborové populární hudby, a protože je třináctka tak trochu magické číslo, bylo již od začátku všechno trošku jinak. To, že tento ročník bude poprvé nesoutěžní, to se projeví až v sobotním bloku sborů, ale dnes, v pátek, bylo také všechno jinak. Pořádající sbor Ventilky tentokrát zpíval spolu se sborem chomutovského gymnázia, Comodo, takže samotné, zcela čisté Ventilky, nebylo možné zastihnout, ani slyšet zpívat.

Další věc, která byla netypická, byla spojka mezi sbory Comodo/Ventilky a loňským vítězem, který běžně zpívá hned po pořadateli, tentokrát to byl sbor Všelijak Praha. A tou spojkou, nebo možná spíš rozdělovníkem, byl multiinstrumentalista Radim Zenkl. Narodil se sice v Opavě, ale od roku 1989 působí v USA.  Vynalezl speciální mandolínovou techniku, při které zní nástroj jako dva nástroje současně, což jsme měli možnost slyšet. Během návštěvy Irska v roce 1999 začal Radim Zenkl hrát také na tradiční irské píšťaly a postupně na další flétny z celého světa. V Česku spolupracoval se skupinami Druhá tráva, Buty, Čechomor, Jiří Stivín, Vladimír Merta, atd. Jeho koncert i jeho osobnost nás všechny nadchnul….

No, a na 13. ročníku Jirkovského Písňovaru, respektive na jeho zahajovacím koncertě, se Radim Zenkl představil nejen sólovým vystoupením na všechny jmenované nástroje, ale spolu se sbormistrem (jak jsem se na internetu dočetla – jedním z nejlepších sbormistrů současnosti), Michalem Hájkem, zapojil všechny přítomné do speciálního workshopu. A tak se zpívalo a troubilo na didgeridoo (dechový nástroj australských domorodců) a myslím, že výsledek byl geniální, děkujeme!

A podobné pak bylo i vystoupení loňského vítěze Písňovaru, sboru Všelijak Praha. Už jsme si prostě zvykli na kvalitu a té se nám hned na pátečním večeru dostalo opravdu hodně.

Děkuji vám, divákům a posluchačům za nádhernou atmosféru a bezva spolupráci a těším se na zítřejší sbory, které zaplní zámek do všech koutů a díky nimž bude krásný, pestrý a bohatý celý následující víkend. Přijďte si poslechnout….

Koncertem ovšem páteční večer nekončil….vzpomínalo se na mistra Karla Gotta, takže jsme tu měli nejen směs jeho písní, v podání Luboše Hány a různých anonymních zpěváků, ale také třeba píseň Srdce nehasnou, v nádherném podání Anežky Hánové a Luboše Hány. A pak už se hrálo a zpívalo i spolu s Radimem Zenklem….prostě takový milý večer/noc a pohoda…..

Více informací

Kapky, prameny, oceány

Během minulého školního roku učitelé výtvarného oboru naší školy nezávisle na sobě zvolili téma vody jako východisko pro vytváření výtvarných etud. Šlo o výtvarná cvičení, při kterých se žáci na jednoduchém problému učili výtvarným řešením pomocí množství technik. Z původního obyčejného cvičení vzniklo mnoho působivých výtvarných kreací a byla by škoda je nevystavit. A jelikož k nim postupem času přibyly další artefakty týkající se tématu vody, nedalo se uspořádání výstavy odolat. Učitelé spolu s žáky objevili vodu jako velký zdroj nápadů a tvořivosti, které lze jen těžko obsáhnout. Říká se, že voda je zdrojem života a skutečně se voda stala zdrojem výtvarného života po dobu téměř půl roku a zrodila se tak i výstava výtvarného oboru ZUŠ Jirkov, nazvaná KAPKY, PRAMENY, OCEÁNY.

Vernisáž výstavy se konala 3. října a její zahájení proběhlo v tónech klasického zpěvu. Divákům se představily naše paní učitelky pěveckého oddělení, Libuše Kulíšková a Michaela Třeštíková, za klavírního doprovodu Zhanny Shepelevy. 

Výstava měla své zvláštní kouzlo. Do Galerie dětí se vstupovalo bludištěm vyrobeným z plastových lahví, plynule se prošlo podmořským tunelem a skrze něj jsme si mohli prohlédnout plovoucí ryby, a teprve pak se před diváky otevřel celý vodní svět. Návštěvníci spatřili nejen počáteční výtvarné etudy, ve kterých se žáci potýkali s vyjádřením vlnobití, kapkami deště, kapáním vody, ale mohli spatřit i podmořské paláce, lodě a loďky, živočichy, písmo inspirované vodní říší a mnoho dalších výtvarných nápadů. Výstavu si přišlo hned první den prohlédnout přes sto návštěvníků, kteří pochválili fantazii, kreativitu a pestrost všech vystavovaných prací. Výstava potrvá do 15. listopadu a mohou si ji přijít prohlédnout žáci z mateřských i základních škol.

Více informací