Činnost Základní umělecké školy Jirkov
Tel: (+420) 474 654 077
 • HISTORIE ŠKOLY

  Ve školní kronice (psané samozřejmě německy) , která zaznamenává první informace o zřízení této školy je psáno: " Na zasedání městské školní rady dne 22.12.1902 byla probrána otázka zřízení Měšťanské školy pro chlapce a dívky. Při audienci ve Vídni na příslušných ministerstvech zjistili členové poselství, že jirkovskou žádost o zřízení

  Státní reálky předcházelo již 34 žádostí jiných měst, která byla v pořadníku před jirkovskými. Návrh o zřízení a stavbu školy byl předán vedení města a přiškolených obcí. Usnesení místní rady z 25.1.1903 neodsouhlasilo výstavbu měšťanské školy, zástupci rady se nedohodli. Na výstavbu mělo přispět nejen město, ale i přiškolené obce (Kyjice /protestoval zástupce Kyjic/, Vinařice, Jindřišská atd.).

  více informací
 • MÚZA ▪ TALENT ▪ PÍLE

  Úryvek z umělcova deníku:

  ...tahle práce je krásná a šílená v tom, že nádeničíte s kladivem a dlátem, rozbíjíte skálu, lezete po lešení a po kolenou v prachu, v blátě, na slunci a zároveň vám úžasně maká mozek a cit. Je to spojení tvrdé fyzické práce a velkého duševního vypětí. Řešíte technické záležitosti stavby a zároveň přemýšlíte o výtvarné stránce sochy a snažíte se při randálu nástrojů a v oblacích prachu slyšet svůj vnitřní hlas a cit. Je to velké dobrodružství propojit tohle všechno dohromady. Moje štěstí vzniká v těchto propojených chvílích, když jsem sám v ateliéru a dílo se vylupuje. Jak já říkám, „začíná mluvit".

  fotogalerie
 • RED DWARF Band

  Red Dwarf Band je taneční orchestr ZUŠ Jirkov, který byl založen v září roku 2000, pod názvem New Sound a jeho stylový žánr se léty vyvíjel od pop music, přes filmovou hudbu, rock´n roll, až ke swingu a jazzu, kde se orchestr hlásí ke svému big bandovému obsazení. Ve školním roce 2006/2007 se orchestr, díky oblíbenosti britského sitcomu Červený trpaslík, přejmenoval na Red Dwarf Band, čímž změnil i svoji image z modré barvy na červenou, a s tím i částečně souvisí název jejich druhého CD – Zpátky v červeném. V současné době má orchestr 23 členů a jeho věkový průměr je 16 let.

  více informací
 • MĚSTO JIRKOV

  Z Historie

  Počátek dějin města Jirkova není příliš jasný a je kladen do poslední třetiny 13. století. Avšak tvrzení, že byl Jirkov v roce 1269 založen z podnětu krále Přemysla Otakara II....

  Červený hrádek

  Původní hrad Borek byl založen krátce před rokem 1415 rodem Kraa. Protože byl další z pánů Václav z Moravěvsi a Kopist katolík a odpůrce revolty, byl hrad Borek roku 1421 dobyt husity a vypálen. Hrad byl dokonce na čas opěrným bodem samotných husitů, ti jej pak znovu obléhali i v letech 1432 a 1433 (opět byl dobyt). Ve 20. letech 15. stol. byl opravován, nově pokryt a jeho fasáda byla červeně natřena. Tehdy získal i nové jméno - Červený hrádek.....

  fotogalerie
 • ARTalent

  školní časopis

  Redakce ARTalent pracuje ve složení:

  • Mgr. Miroslava Raková ( rak )

  • Mgr. Marie Hánová ( ham )

  • Ivana Švejkarová ( švi )

  • Mgr. Šárka Bečvářová ( ŠB )

  • Romana Olivíková ( oli )

  více informací
 • Přátelé školy

  Vážení a milí…

  …návštěvníci našich webových stránek, děkuji vám, že se zajímáte o naši školu a dění kolem ní a jako takový malý bonus jsem pro vás připravila tento koutek. Je to takové komorní setkání s lidmi, kteří toho sami v životě dokázali velmi mnoho, před jejichž uměním smekáme, vážíme si jich a obdivujeme je nejen za jejich obrovské umění, ale především za to, že zůstali stále lidmi.Tato sekce vznikla s jejich laskavým svolením, takže fotografie i nahrávky jsou tu pro vaše potěšení a také jako poděkování těmto lidem, které máme rádi.

  Milena Sailerová

  více informací

Konec školního roku 2019/2020

Pokud by platilo, že jak zakončíme školní rok, tak se bude odvíjet rok následující, pak bychom se na ten nadcházející školní rok mohli klidně těšit a vyhlížet ho nedočkavě a s radostí. My jsme totiž ten školní rok zakončili parádně. V pondělí 29.6. jsme pro všechny zájemce přichystali Promenádní koncert orchestru Red Dwarf Band a v úterý, 30.6., jsme rozdali vysvědčení a pak jsme si ještě udělali takové malé rozjímací odpoledne, ve společnosti špekáčků a nanuků. Den to byl vskutku letní, horký, plný sluníčka a já vám všem přeji, aby takové bylo celé léto. A těším se zase v září, přátelé!

Více informací

Promenádní koncert Red Dwarf Band

Chcete vědět, jak vypadá spokojený kapelník, Takhle!

A důvod ke spokojenosti kapelník jazzového orchestru Red Dwarf Band, Vilém Liebig, skutečně má. Po koronavirové odmlce jsme se rozhodli, že předposlední školní den je jako stvořený pro takový malý koncert, kterým jsme chtěli potěšit naše věrné posluchače. A řekněme si to na rovinu – po příjemné živé muzice se stýskalo i nám samotným, včetně hráčů. Počasí posledních dnů bylo opravdu nevyzpytatelné, takže to byla dost sázka do loterie, ale riskli jsme to. Ještě ve tři hodiny bylo nebe černé, jako v noci. Ale postupně začaly černé mraky mizet, obloha se barvila do modra, objevilo se sluníčko….prostě ve čtyři hodiny už byla jistota – to dáme! A dali jsme to krásně. Mám-li soudit podle sebe, koncert byl hotový balzám na duši. Znovu jsem si uvědomila, jak je hudba k životu potřebná, že je to v podstatě taková „živá voda“. A absence kvůli Covid 19 byla opravdu moc dlouhá včetně toho, že jsme několik týdnů učili pouze distančně, což se živé výuce zkrátka nevyrovná.

A tak se střídaly skladby instrumentální i zpívané, lidé se radovali, smáli, potkávali se známí, zastavovali se kolemjdoucí a jen tak si poslouchali, aby šli posléze zase dál….prostě promenádní koncert. A tak to má být. Takhle je to správně. A já chci věřit, že to takhle už bude napořád. Tak hezké léto, přátelé. Svobodné, bez koronaviru, bez roušek, ale zato s muzikou a s přáteli.

Kromě orchestru RDB nám všem pro radost zahrálo i saxofonové kvarteto, ve složení Nicol Matějková, Adéla Dobešová, Vít Novák a Jan Řezníček.

Zpestřením bylo i taneční vystoupení děvčat ze třídy paní učitelky Hany Šimkové.

Novou pěveckou posilou byla saxofonistka orchestru, Eva Citráková. Svoji premiéru zvládla excelentně, takže ji budeme na koncertech orchestru slyšet spolu s dvorní zpěvačkou, Kateřinou Klimentovou.

Takže zase jedno příjemné a pohodové odpoledne….

Více informací

Pozvánka

Když vkládám na naše webové stránky plakát na akci školy, obvykle to nijak nekomentuji, protože informace jsou dostatečně vypovídající. Ale tentokrát mi dovolte výjimku, protože i doba je vyjímečná. Vzhledem k tomu, že nás i vás připravila koronavirová karanténa o mnoho pěkných akcí, rozhodli jsme se, že jednu pro vás přeci jenom připravíme. A sice tradiční promenádní koncert školního orchestru Red Dwarf Band.  Proběhne na prostranství před školou, den před vysvědčením, takže si držme palce, ať nám vyjde počasí. Nic jiného nepotřebujeme a pak už se jen budeme těšit, že prázdniny budou opravdové, odpočinkové, veselé, letní……

Více informací

Zápis

Více informací

Výtvarka v době koronavirové….

Už jsme si zvykli, že v době koronavirové je všechno jinak. V naší škole již od 11. května naplno učíme všechny obory, ale samozřejmě se snažíme o důsledné dodržování hygienických opatření. Samozřejmostí jsou stojany s dezinfekcí, obličejové roušky, popř. štíty, dodržování bezpečné vzdálenosti apod. V případě příznivého počasí naši učitelé využívají zahradu školy k výuce kolektivních předmětů, takže můžete v exteriérech školy vidět žáky tanečního oboru, sborový zpěv, nebo třeba obor výtvarný. A jak může taková hodina výtvarného oboru vypadat, dokládají přiložené fotografie. Tyto jsou z hodiny pana učitele Štěpána Bílka.

Více informací