Činnost Základní umělecké školy Jirkov
Tel: (+420) 474 654 077

Saxofonové KVARTETO

 

V této sekci bylo původně pouze jedno saxofonové kvarteto, a sice to, které vzniklo ve školním  roce 2009/2010 a které jsem pro lepší orientaci a přehlednost nyní  označila číslem I.

Ve školním roce 2012/2013 ale vzniklo kvarteto další a jeho členové se zde také chtěli prezentovat a nechtěli, aby se pořád vzpomínalo na saxofonové kvarteto, které bylo sice historicky první, nicméně jeho členové už studují na vysokých školách a žijí si své vlastní životy. Proto jsem se rozhodla pro tento krok, označila naše současná (i budoucí)  kvarteta číselnou řadou římských číslic a kvarteto s číslem II. vám dnes tímto představuji. Tak to jsou oni…..Saxofonové kvarteto II.

Saxofonové kvarteto II. vzniklo, jak už jsem uvedla, ve školním roce 2012/2013, pod vedením pana učitele Viléma Liebiga. Nebylo moc času na nějaké velké „rozjíždění“, protože v tomto roce byla zrovna vyhlášena soutěž MŠMT ČR v komorní hře, tedy zrovna soutěž vhodná pro tyto hudební nadšence. A tak se začalo cvičit, zkoušet, sehrávat….až se vyklubal repertoár, se kterým se saxofonové kvarteto II. předvedlo nejen na půdě školy, ale trouflo si i do okresního kola národní soutěže ZUŠ a poté postoupilo i do kola krajského. Z Litvínova, kde proběhlo právě krajské kolo soutěže, přivezlo kvarteto 2. místo, což je příjemný a jistě cenný úspěch.

Do budoucna si kvarteto předsevzalo, že na tento úspěch naváže a bude pokračovat v hudební kariéře za každou cenu. Jak se jim to bude dařit, budeme moci sledovat třeba i na tomto místě. A kdo jsou ti odvážlivci a nadšenci, o kterých
mluvím?

Michaela Jechová (tenor saxofon) je studentkou státního gymnázia v Chomutově. Tento rok ji čeká zkouška z dospělosti. V budoucnu by chtěla studovat v Plzni a sice porodní asistentku, nebo odvětví pedagogiky a to – hudební výchovu. Má ráda posezení s přáteli u vodní dýmky, mozzarelu,maminku, kus-kus a svého pana učitele Viléma Liebiga. Její oblíbenou barvou je zelená.

Veronika Pecáková (soprán saxofon) navštěvuje prvním rokem střední školu energetickou a stavební v Chomutově. Svých úspěchů nedosáhla jen v hudební oblasti, ale také v oblasti sportovní. Veronika dělá hned několik bojových
umění, proto není divu, že je časově velmi vytížená. Má ráda plavání, kolo, kolečkové brusle, ale především své přátele a rodinu.

Martin Heyzl (alt saxofon) je studentem čtvrtého ročního šestiletého státního gymnázia v Chomutově. Má rád hokej a basketball a rád si poslechne samozřejmě jazz (třeba funky, blues). Mimo saxofon hraje ještě na bicí a ve volném čase se učí i na kytaru. V budoucnu by se chtěl věnovat hudbě, nebo zkusit vysokou školu ekonomickou v Praze. Jeho oblíbenou barvou je světle modrá.

Vladislav Šmejkal (baryton saxofon) je studentem třetího, posledního ročníku Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Tento rok zakončí již podruhé II. cyklus hry na baryton saxofon. Jeho nedílnou součástí je jeho přítelkyně, která kvarteto doprovází na všech koncertech, ze kterých vytváří videa a fotografie. 

A kdo je ten, jenž se zasloužil o kladný přístup mladých lidí k hudbě a k dřevěným dechovým nástrojům obzvláště? Kdo je ten, na nějž všichni členové obou kvartet denně před spaním myslí? No přece pan učitel Vilém Liebig! To je on…

…a jeho kvarteta…..

 

 

Saxofonové kvarteto I.

je soubor hráčů ZUŠ Jirkov, založený ve školním roce 2009/ 2010.

Saxofonové KVARTETO Saxofonové KVARTETO

Ve stejném roce se konala celostátní soutěž komorních souborů a kvarteto bylo založeno hlavně kvůli této akci. S úspěchem se zúčastnilo a po vítězství v krajském kole této soutěže postoupilo do ústředního kola, které se konalo 17. 4. 2010 v Liberci. Mezi tvrdou konkurencí obsadilo 2. místo.

Avšak 2. místem v ústředním kole kariéra kvarteta neskončila, právě naopak – účastní se koncertů v jirkovské umělecké škole a na různých kulturních akcích v okolí (například slavnostní otevření Kulturního domu v Jirkově, apod.). Hraje především hudbu jazzového charakteru, ale nebrání se občasným dostaveníčkům s hudbou klasickou.

Obsazení:

  • alt saxofon –  Jan Šlégl
  • druhý alt saxofon – Barbora Procházková
  • tenor saxofon – Vít Ječmen
  • baryton saxofon – Vladislav Šmejkal

 

Všichni členové jsou studenty Státního Gymnázia v Chomutově (první tři tento rok skládají maturitní zkoušku), poslední již střední školu opustil a nyní studuje na Fakultě Životního prostředí Univerzity J.E. Purkyně. Hráči nehrají pouze v kvartetu, jsou rovněž dlouholetými členy neméně úspěšného školního orchestru Red Dwarf Band.