Ventilky - 25 let!

Ventilky jsou komorní smíšený sbor Základní umělecké školy Jirkov. Vznikl před 25 lety, a tak uspořádal v soboru 25.11.2023 výroční koncert na zámku Červený Hrádek. Koncert to byl dlouhý, protože za 25 let se toho zazpívá…a prožije….jak vtipně moderovala jedna z členek sboru, Dita Vrbová. Proto i dnešní moje reportáž bude poněkud obsáhlejší. Taková událost přece nejde jen tak přejít třemi fotkami!

Sbor si prošel postupným vývojem, kdy se ze žáků stali studenti, poté pak dospělí lidé, kteří se stěhovali za zaměstnáním… ženili a vdávali se….postupně se členky sboru staly maminkami….prostě žijí život, jako ostatní lidé. Ale navíc se každý týden scházejí, aby se věnovali tomu, co mají rádi – hudbě, konkrétně sborovému zpěvu. Za těch 25 let toho dokázali opravdu hodně a v sobotu stáli na pomyslném podiu, aby přítomným posluchačům předvedli to, co doteď zvládli a to, co mají jejich příznivci tak rádi.

Oslava narozenin se neobejde bez hostů a dárků, takže ani tento narozeninový koncert nebyl v tomto směru výjimkou. Hostem byl sbor Oktet z Prahy, se kterým je pojí dlouholeté přátelství. Dalším hostem bylo vokální těleso ExperiPent, jež vzniklo v podstatě z členů Ventilek. A nesměl chybět Pavel Houfek, letitý kamarád, který do Ventilek tak nějak patří, přestože s nimi pravidelně nezpívá. Ale takovou událost si nemohl nechat ujít, přijel sbormistrovi popřát k významnému a kulatému výročí,  a když už tady byl, tak si s Ventilkami i zazpíval. Stejně, jako některé z bývalých Ventilek, které už bydlí o mnoho kilometrů dál….

Ti odvážní, kteří se nezalekli sněhu a mrazu a přišli v ten sobotní podvečer na zámek, jistě nelitovali a odměnou jim bylo pohodové poslouchání….vzpomínání….a bezva muzika i atmosféra koncertu. Snad je potěší pár fotek z tohoto mimořádného koncertu, které jim ty magické okamžiky připomenou a vám, kteří jste z nějakého důvodu prostě přijít nemohli, tak snad alespoň trošku navodí tu nezapomenutelnou atmosféru, na kterou budou jistě všichni přítomní dlouho a rádi vzpomínat.

 

Tak pojďte, prosím, dál….....Ještě poslední zkouška….společná píseň…..jééé, ahooooj…tebe už jsem dlouho neviděla…..jo, asi 10 let…..nebo víc?.....to snad není pravda – tohle na fotce, že jsem já?.....a támhle to je Luboš?....to mu bylo snad 20! Ne, bylo mu 25! A založil komorní smíšený sbor Ventilky! Zazpívalo se pár písniček…uspořádalo několik koncertů…vyhrálo plno soutěží….a najednou je to 25 let! Kdo by to byl řekl…..


A pak už začal samotný koncert a Ventilky se předvedly v plné parádě! V prvním bloku písní představily i několik novinek....


.......a začali přicházet gratulanti.....tím prvním byl Oktet Praha. Program Oktetu byl pestrý a precizní, ostatně jako vždy. Diváci byli jejich výkonem nadšeni a dávali to svým bouřlivým potleskem jasně najevo!


Dárek pro Ventilky a jejich sbormistra, Luboše Hánu, byl velmi důkladně promyšlen. Především 25 letý rum Malteco bude jistě v dalších letech sbormistra nabíjet a dodávat mu potřebnou invenci!


Ale konec dojímání, po gratulacích Oktetu přidaly Ventilky další sadu písní. Tentokrát to byly staré, známé pecky, které si s nimi zazpívali i bývalí členové sboru, kteří na vzpomínkový koncert dorazili.


Daším hostem, kterého jsem již zmínila, bylo vokální těleso ExperiPent, ve složení Pavel Zmátlo, Aleš Horák, Eva Rohnová, Lucie Soukupová a Martin Soják. Píseň Mas Que Nada, v jejich podání, byla příjemným zpestřením večera.


V dalším bloku Ventilek se velmi nenápadně připomnělo i osobní výročí sbormistra (50 let!) a tak mohl předvést všem přítomným i nový sbormistrovský oblek! Jak je z fotek patrno, užil si to!


A pak už koncert vrcholil a přišel na řadu i narozeninový dort. Ještě předtím však dorazil i zmiňovaný a příležitostný člen Ventilek, Pavel Houfek, spolu s dalšími cyklisty, kamarády, aby Lubošovi popřáli. Nevadí, že přijeli pozdě, a tak nějak ne úplně ve smokingu. Důležité bylo právě to upřímné přání, a jistě se hodí i cestou posbíraná finanční částka, kterou má sbormistr použít na koupi nového kola, aby i on mohl nosit ten úžasný cyklistický dres.


A jako malé penále za mírně pozdní příchod, zazpíval Pavel Houfek spolu s Ventilkami jednu z písní Elánu, Čakám ťa láska. A tím bylo vše prominuto…..


A tahle píseň Elánu odstartovala poslední, závěrečný blok Ventilek, kde zaznělo ještě několik písní Elánu, duet Byl by hřích, nebo třeba oblíbená píseň Engel od Rammsteinu…..A pak už jen opravdu poslední píseň, Gloria z Missa Kenya, ve které vystoupili všichni, kdo zpívat přijeli. A protože publikum si žádalo přídavek, všichni společně uzavřeli ten sobotní, sváteční a výroční koncert Ventilek písní Baba Yetu. A nemohli vybrat lepší píseň – složil ji  Christopher Tin pro počítačovou hru Civilization IV. v roce 2005. V roce 2009 se stala součástí jeho alba Calling All Dawns. Píseň se dočkala mnoha předvedení na pódiu a do svých repertoárů ji zařazují sbory po celém světě. Je to první píseň pro počítačovou hru, která dostala cenu Grammy (2011).  Je to modlitba Páně (Otčenáš) ve Svahilštině.


Myslím, že ten úžasný raut po koncertě, který skvěle připravil personál zámku Červený Hrádek, byl tou pravou tečkou, kterou si účinkující zasloužili. A krásně se při něm probíraly zážitky z koncertu….i nečekaná, příjemná setkání….Za perfektní servis a velkou ochotu a vstřícnost bych ráda poděkovala řediteli zámku, panu Marku Lukášovi!


A pak zazvonil zvonec, milí přátelé a pohádce o tom čarokrásném i tajuplném zámku a o stejně čarokrásném výročním koncertě Ventilek, je konec. 


Podzimní koncert

Podzimní koncert….každý si pod tímto názvem může představit a očekávat něco jiného, a tak je to i správně. A má-li se jednat o koncert v umělecké škole, pak by si asi většina dotázaných pod tímhle názvem představila podzimní podvečer….příjemně vytopený koncertní sál….plno podobně naladěných lidí…a především velkou koncentraci šikovných žáků. A přesně takhle to vypadalo ve čtvrtek, 23. listopadu v naší škole. Já jsem si ještě při té představě uvědomila, že sotva přišli naši žáci po prázdninách do školy, už uběhly skoro tři měsíce a oni se za tu krátkou dobu zvládli naučit plno zajímavých a náročných skladeb. A právě na tomhle koncertě se prezentovali, předvedli svým rodičům a známým, že během prázdnin zase trošku dospěli a jsou o kus zkušenější a jistější. Někteří hráli sólově, jiní se svým učitelem, s každou skladbou se měnil nástroj i žánr a opravdu bylo co poslouchat. Uvědomila jsem si také, že tímhle okamžikem se spouští série předvánočních a vánočních koncertů a než je všechny absolvujeme, budou tady Vánoce a pak i Nový rok! Letí to, přátelé! Možná až příliš. A tak se na chvilku zastavte, udělejte si čas na takové příjemné chvíle, těšte se z nadání svých dětí a prožívejte s nimi všechny ty krásné okamžiky…..


Klavíristé po roce opět v Galerii Jirkov

Výtvarné umění si dobře rozumí s tím hudebním. Dokladem toho jsou již pravidelné podzimní klavírní koncerty v jirkovské galerii. A je jedno, zda právě probíhá výstava obrazů moderního umění, fotografií či třeba minerálů, jako tomu bylo tentokrát. Vždy vytvoří příjemné prostředí pro probíhající koncert a vše k sobě dobře ladí. A stejně tak to bylo i ve čtvrtek 16. listopadu, kdy se po roce v Galerii opět potkali klavíristé jirkovské ZUŠ. Paní učitelky Miroslava Raková a Žanna Šepeleva připravily se svými žáky pestrý program klavírních čísel sólových i čtyřručních. Bohatý program zahrnoval skladby autorů mnoha národností, díla různých žánrů a stylů. Představili se žáci všech věkových kategorií  - od prvních ročníků až po studium pro dospělé. Při jednotlivých vystoupeních účinkující potleskem odměnili příbuzní, známí a kamarádi, kteří je přišli na koncert podpořit. Příjemný kulturní večer dokreslila slovem paní Hana Zvalová, která přítomným představila aktuální výstavy. Těšíme se, že tato hezká tradice listopadových klavírních koncertů zůstane zachována i nadále a milovníci klavíru se v Galerii Jirkov sejdou opět za rok.

 


Přehlídka v Rose Café

V rámci nedělních večerů v kavárně Rose Café v Chomutově se konala 5. listopadu 2023 módní přehlídka nové podzimní a zimní kolekce. Tato společenská akce byla zároveň akcí charitativní a výtěžek byl zaslán  společnosti Donio, která pomáhá těm, kteří to potřebují.  Hudebního programu přehlídky se ujaly dvě žákyně pěveckého oddělení naší školy - Eva Citráková a Denisa Maria Kösztnerová, ze třídy paní učitelky Michaely Třeštíkové. Ve třech vstupech se divákům představily se svým repertoárem, který obsahoval jak skladby populární, muzikálové a swingové, tak i skladby klasické. Za svůj výkon sklidily velkou chválu a zajisté to není naposledy, co se podobných akcí zúčastnily. 


Naše příběhy

Na konci minulého školního roku výtvarný obor začal připravovat výtvarné práce na svou podzimní výstavu. Hledali jsme možnosti nových vyjádření a nových výpovědí o sobě a věcech, které prožíváme. Práce na této výstavě, kterou jsme nakonec nazvali „Naše příběhy“, začala inspirací objevnými plavbami. Představovali jsme si, že sami plujeme a nalezneme svět, který ještě nikdo neobjevil. Jak by takový svět vypadal? Kdo by v něm vládl a jak? Příběhy, které jsme vymysleli, jsme zpracovali formou deníku člověka, který příběh zažil. Takže jsme využily všechny formy výtvarného tvoření včetně písma a ilustrací. Během cesty naší tvorby jsme zjistili, že člověk je na světě proto, aby objevoval. Objevujeme, jak vypadá a funguje náš svět, objevujeme jeho zákonitosti. I samotné výtvarné tvoření je jedno velké objevování. Možná proto člověk rád tvoří a nevychází z údivu nad možnostmi, které má. Někteří žáci objevovali staré mistry a snažili se o parafráze uměleckých děl nebo se nechali inspirovat pop-artem a objevovali jednoduchost tvarů a krásu pestrých barev. Výstavy se účastnili žáci všech ročníků výtvarného oboru, každý podle svých možností, okruhu zájmů a osobní invence. Naše příběhy jsou nedokončené, objevování pokračuje dál a každý den je něčím nový.

S naším dosavadním hledáním jste se mohli seznámit na vernisáži výstavy ve čtvrtek 19. října, kterou nám hudebně zahájila zpěvačka Pavla Juppová za doprovodu pana učitele Luboše Hány. Výstava potrvá do 20. listopadu v Galerii dětí ZUŠ Jirkov a vystřídá ji tradiční vánoční výstava.