Průzkumy hudebnosti v MŠ
Květen je pro učitele naší školy kromě jiného i obdobím průzkumu hudebnosti v mateřských školách. V praxi to znamená, že si učitelé připraví krátký rytmicko-hudební program, v podstatě takovou malou prezentaci, do které zapojí předškoláky a zjišťují tak, jestli jsou mezi nimi vhodní adepti pro studium v naší škole. Někdy na tento průzkum vezmou i pár svých žáků, a tak vzniká vlastně takový malý koncert, kdy starší žáci předvedou těm malým, potenciálním adeptům, co už se u nás naučili. Ukázku z jednoho takového improvizovaného koncertu vidíte na fotografiích….
PREZENTACE ZUŠ JIRKOV 2023
V pondělí posledního květnového týdne připravila naše škola pro veřejnost Prezentaci oborů ZUŠ, která se konala k blížícímu se svátku Dne dětí a jako součást festivalu ZUŠ Open. Celou prezentaci měl po hudební stránce v režii školní orchestr Red Dwarf Band vedený Vilémem Liebigem a konala se opět na zahradě školy. Jednotlivé skladby orchestru byly proloženy sólisty hudebního oboru. Ukázkou literárně-dramatického oboru pod vedením Denisy Horové byla část muzikálového představení Pomáda. Samostatně se představil také taneční obor Michaly Pořické se svými tanečními choreografiemi. Celou prezentací posluchače slovem provázel Miroslav Hefner, který postupně divákům představil všechny naše vyučované obory.
Výtvarný obor pod vedením Ivany Švejkarové a Šárky Hromádkové připravil nejen pro své žáky, ale i všechny zájemce různých věkových skupin malou výtvarnou dílnu pod širým nebem. Děti i dospělí si mohli vyzkoušet klasickou kresbu, malbu na fólii, tvoření z papíru nebo malbu na obličej.
Prezentace byla malou ochutnávkou toho, co se v naší ZUŠce mohou žáci naučit a zároveň pozváním na zápis na nový školní rok 2023/2024 konaný od 30.5. – 2.6.2023 od 13:00 – 16.30 h v ZUŠ Jirkov. Těšíme se nové žáky.
Úspěšný soutěžní víkend
Ústřední kolo soutěže základních uměleckých škol, které vyhlašuje MŠMT ČR, je tím nejvyšším, kam mohou žáci postoupit. Už jen to, probojovat se ze školního kola do kola okresního, krajského a dokonce ústředního, to je velká pocta a znamená to, že soutěžící, který všechna tato kola absolvoval a porota ho vždy poslala dál, je velmi nadaný, pracovitý, zodpovědný. V soutěži ve hře na elektronické klávesové nástroje do ústředního kola z naší školy postoupili dokonce 3 žáci! A během tohoto víkendu, od pátku 26.5. do neděle 28.5. soutěžili tito naši žáci v Praze s téměř stovkou těch nejlepších z celé republiky. Konkurence byla veliká, úroveň vysoká. Naši žáci si vedli výborně – Sofie Jánská (II. kategorie), ze třídy paní učitelky Martiny Slámové se umístila na 3. místě. V sobotu soutěžil Vojtěch Dvořák (IV. kategorie), ze třídy pana učitele Pavola Kuboška a porota jeho výkon ocenila 2. místem. V neděli soutěžila ještě Tereza Musilová (X. kategorie, nejvyšší), ze třídy pana učitele Pavola Kuboška a získala 3. místo.
Dostat se do ústředního kola soutěže a získat dokonce některé z oceněných míst, to předpokládá velmi talentovaného žáka, zkušeného učitele a především mnoho času navíc. A to vše naši žáci i jejich učitelé splnili. A já jim k tomu velkému úspěchu blahopřeji a sdílím s nimi velkou radost!
Sofie Jánská
Vojtěch Dvořák
Tereza Musilová
Rodinné muzicírování
Pod názvem koncertu Rodinné muzicírování se skrývá, jak jistě tušíte, společné hraní, muzicírování rodinných příslušníků, ale také kamarádů, spolužáků…prostě někoho, kdo má k sobě vazbu, má potřebu se spolu vídat a společně něco tvořit. V dávných dobách, když ještě nebyly všechny ty dnešní technické možnosti, bylo takové rodinné muzicírování tou nejčastější kulturní událostí, zábavou, radostí….A já si myslím, že i dnes je takové zkoušení souhry mezi rodičem a dítětem opravdu krásnou chvilkou, kdy si rodič uvědomí, jak šikovné má dítě a dítě zase obdivně vzhlíží ke svému rodiči, protože si uvědomuje, že na nástroj nehrál mnoho let, má spoustu pracovních a rodinných povinností, samozřejmě i velikou trému, ale že do toho jde, aby své dítě podpořil a aby společně s ním smysluplně trávil čas. A to je vlastně na tomhle koncertě to vzácné….
Tanečnice opět soutěží...
Po delším, covidovém výpadku, se pozvolna i soutěže tanečního oboru opět rozjížději. Tou první vlaštovkou byla taneční soutěž o pohár starostky České Lípy. A právě na tuhle soutěž se v neděli 21. května 2023 rozhodly jet dvě taneční skupiny ze třídy paní učitelky Michaly Pořické, a sice mladší skupina s názvem Alle – Paris a starší, s tajuplným názvem SEJ - DyNAMiK. Rozhodnutí to bylo dobré, v kategorii junioři parketové a taneční kompozice obě skupiny zabodovaly. SEJ - DyNAMiK si přivezla bronzovou medaili a Alle – Paris medaili stříbrnou! Blahopřejeme děvčatům i paní učitelce, krásný začátek!




