Koncert pěveckého oddělení
Jízdárna na zámku Červený Hrádek u Jirkova byla vybudována v 19. století v návaznosti na dřívější zámecké stáje. Později sloužila jako muzeum letecké archeologie. V roce 2023 město Jirkov započalo její rekonstrukci na příležitostné kulturní a společenské centrum. A my jsme se rozhodli, že otestujeme akustickou kvalitu sálu a hudební obor zde uspořádal koncert. Přesněji – koncert uspořádalo pěvecké oddělení naší školy. A to byl i název koncertu – Koncert pěveckého oddělení. Počasí bylo tentokrát jako stvořené pro pořádání koncertu v takových prostorách. A tak se lidé začali v ten májový podvečer pozvolna scházet….setkávali se spolu se známými….popovídali….měli možnost občerstvení v podobě nápojů i lehkého snacku…prohlíželi okolí budovy v májovém outfitu…samozřejmě hodnotili i prostory sálu samotného….a musím říct, bylo to prostředí příjemné, jistě překvapivé a netradiční, ale podle mého názoru přesně na míru pro tento typ koncertu.
Koncert pěveckého oddělení byl perfektně připravený, velmi pestrý a vhodně sestavený. Organizačně se na něm podíleli paní učitelka Michaela Třeštíková, Denisa Horová a pan učitel Aleš Horák. Kdo přišel, ten chválil a dvě hodiny koncertu utekly velmi rychle. Na pódiu se vystřídalo 30 zpěváků všech věkových kategorií, za doprovodu paní učitelky Třeštíkové a pana učitele Horáka, nebo s použitím podkladů, popř. s doprovodem vlastním – Nikol Nobstová. V závěru koncertu zazpívala Denisa Maria Kösztnerová, naše bývalá žákyně, která ušla obrovský kus cesty a plní si svůj sen, být zpěvačkou. V naší škole trávila celé své rané dětství i školní a studentské roky, protože v podstatě navštěvovala všechny obory. A dnes všechnu tu práci zúročuje a my prožíváme její úspěchy spolu s ní. Koncert moderovali Justýna Vejmelková a Jáchym Dědek z literárně-dramatického oboru školy, ze třídy paní učitelky Horové.
Byl to velmi milý podvečer, takový, jaký jistě ocenil každý, kdo si chtěl odpočinout, vidět koncentraci šikovných a nadaných dětí a mladých lidí, kteří kromě školních povinností zvládají dělat i něco navíc. A přesně to vše tady bylo. Mám-li shrnout mé dojmy – akustika výborná, světlo…no, tady ještě rezervy jsou….prostředí velmi příjemné a pohodové a přestože se blíží konec školního roku, tady žádný stres nebyl. Během tohoto vystoupení současně proběhla hluková studie, která bude důležitým podkladem pro kolaudaci těchto nových prostor. I díky Vaší spolupráci se podařilo uskutečnit významný krok k dalšímu využívání jízdárny pro kulturní a společenské akce. A já se raduji z toho, že máme v našem městě další vhodný a reprezentativní kulturní stánek pro speciální příležitosti. Doufám, že se bude hojně využívat, protože si to opravdu zaslouží. A děkuji všem účinkujícím, jejich učitelům a především vám – rodičům a divákům, kteří se na té úžasné úterní atmosféře podíleli!
50 let Citadely
Litvínovská Citadela slaví 50 let! A takovou událost musela nutně oslavit ve velkém stylu. A kdo jiný by se měl takové oslavy účastnit, než právě ti, kteří za těch 50 let na prknech Citadely mnohokrát stáli a hráli, tedy muzikanti. Byly pozvány ty nejlepší kapely z Ústeckého kraje, objednalo se i počasí, což byla ta nejtěžší část, protože v dešti by oslava nebyla slavnostní a pohodová, jako byla díky sluníčku a modré obloze. Naši školu zastupoval na této slavnostní události orchestr Red Dwarf Band se svým kapelníkem, Vilémem Liebigem. Děkuji kapelníkovi a především všem členům orchestru, že nás na této prestižní akci zastupovali a věnovali koncertu svůj volný čas. V závěru svátečního dne vystoupila ještě DASHA a Jan Smigmator, za doprovodu North Big Bandu. Prostě jeden takový májový, dobře strávený den....
Benefiční koncert Rytíři talentu na Pražském hradě
„Staňte se Rytířem talentu. Vaše podpora pomáhá kultivovat mladou generaci prostřednictvím umění.“ Těmito slovy pozval Nadační fond Magdaleny Kožené veřejnost na slavnostní benefiční koncert Rytíři talentu, který se uskutečnil ve středu 13. května 2026 od 20:00 hodin ve Španělském sále Pražského hradu. Výjimečný večer byl oslavou deseti let činnosti Nadačního fondu Magdaleny Kožené a zároveň slavnostním zahájením 10. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open. Koncert se konal pod záštitou první dámy Evy Pavlové a arcibiskupa pražského Mons. Stanislava Přibyla. Hlavním mediálním partnerem byla Česká televize, která koncert vysílala v přímém přenosu na programu ČT art. Benefiční večer připomněl desetiletou systematickou podporu uměleckého vzdělávání v České republice a rozvoje mladých talentů. Nadační fond dlouhodobě vytváří mimořádné příležitosti pro mladé umělce a podporuje spolupráci základních uměleckých škol s profesionální uměleckou scénou.
V programu vystoupil spojený pěvecký sbor a orchestr ZUŠ Open za podpory hráčů České filharmonie, taneční soubory základních uměleckých škol i stipendisté Nadačního fondu Magdaleny Kožené. Naši školu na tomto prestižním benefičním koncertě reprezentovala Denisa Maria Kösztnerová, která společně s orchestrem provedla skladbu Gloria: Allegretto con spirito od Wolfganga Amadea Mozarta. Pozvání k účasti na tomto slavnostním večeru Denisa obdržela od ředitelky Nadačního fondu Magdaleny Kožené, Ireny Pohl Houkalové jako ocenění své mimořádné práce, talentu a významných úspěchů dosažených v uplynulém školním roce.
Za každým podobným koncertem však stojí mnohem více než jen jediný slavnostní večer. Jsou za ním stovky hodin práce, zkoušek, energie, trpělivosti i víry v to, že umění a vzdělávání mají hluboký smysl. Po koncertě zaslala ředitelka Nadačního fondu Magdaleny Kožené Irena Pohl Houkalová poděkování pedagogům a vedení základních uměleckých škol po celé republice:
„Právě vy, pedagogové, stojíte každý den po boku dětí. Ve všech jejich malých i velkých radostech, nejistotách, pádech i prvních úspěších. Věnujete jim svůj čas, trpělivost, srdce i víru. A právě z této každodenní práce, která často zůstává skrytá, se potom rodí výjimečné a pohádkové chvíle. Přišly nádherné ohlasy na slavnostní koncert z Pražského hradu i na přímý přenos ČT art, z čehož máme obrovskou radost.“
Jsme hrdí, že naše škola mohla být díky Denise Marii Kösztnerové součástí tohoto mimořádného kulturního projektu a přispět tak k oslavě mladého talentu, umění a hodnot, které základní umělecké vzdělávání mladé generaci předává.
Rodinné muzicírování
Další z naší koncertní nabídky, koncert s názvem Rodinné muzicírování, patří již k těm opravdu tradičním. Již mnoho let se na pódiu setkávají se svými nástroji, hlasy, popř. pohybem rodiče se svými dětmi, prarodiče s vnoučaty, strýčkové a tety, sourozenci, nebo postě jenom kamarádi, kteří spolu rádi tráví chvíle s hudbou. Jsou to koncerty velmi emocionální, s úžasnou atmosférou, které názorně ukazují, jak umí hudba a umění vůbec, spojovat lidi. Prostě, jak zpívá Jarek Nohavica – Dokud se zpívá, ještě se neumřelo!
V srdci paní Zdislavy
Téma 11. ročníku výtvarné soutěže „Na cestě s paní Zdislavou“ zvalo k zamyšlení nad životní cestou svaté Zdislavy a zároveň i nad tou naší. Letošní ročník poskytl prostor nejen pro výtvarné zpracování daného tématu, ale také pro hlubší úvahy o hodnotách, jako jsou láska, solidarita a nezištná pomoc druhým.
Zdislava prožila první polovinu svého života na Moravě, druhá část jejího života ji však zavedla daleko od domova, do Jablonného v severních Čechách. Tato životní změna pro ni jistě nebyla jednoduchá. Přesto ji dokázala zvládnout a naplnit svůj život skutky lásky a služby druhým. Věnovala se nejen své rodině, ale i nemocným, chudým a potřebným. Přesto její pozemská cesta skončila velmi brzy, zemřela ještě před dosažením třiceti let. Tím ale její příběh nekončí. I dnes ji můžeme symbolicky pozvat, aby nás provázela a inspirovala k dobrým skutkům a laskavému životu.
Soutěžní téma zároveň vybízelo děti k osobnímu i uměleckému vyjádření: Jak asi vypadala cesta Zdislavy z Moravy do Jablonného? Do výtvarné soutěže se zapojili také žáci naší školy a velmi úspěšně. Odborná porota ocenila jejich práce hned několika umístěními. Olivia Leahu získala 1. místo, Zlatoslava Levchenko se umístila na 2. místě, Viktoria Anastázie Thumsová obsadila 3. místo a zvláštní ocenění za portrét obdržel Daniel Ftáček, všichni ze třídy Ivany Švejkarové. Dalšího úspěchu dosáhla Kateřina Žáčková ze třídy Šárky Hromádkové, která získala 2. místo.
Slavnostní předávání diplomů a cen proběhlo v neděli 10. května 2026 v ambitu kláštera dominikánů v Jablonném v Podještědí. Všem oceněným gratulujeme!




