Komorní smíšený sbor Ventilky vznikl v roce 1998 při Základní umělecké škole v Jirkově a sdružuje asi třicet zapálených zpěváků ve věku od 18 let. Repertoár sboru tvoří díla všech slohových období s akcentací na sborovou tvorbu 20. století. Sbormistry sboru jsou PhDr. Luboš Hána, Ph.D., absolvent oboru sbormistrovství, který působí na katedře hudební výchovy Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Mgr. Marie Hánová, která vystudovala obor sbormistrovství tamtéž.

Sbor má za sebou bohatou uměleckou činnost v podobě četných vítězství na domácích i zahraničních festivalech a spolupráci se špičkovými českými i zahraničními interprety vážné i populární hudby. Ventilky jsou mimo jiné také pořadatelem soutěžního festivalu Jirkovský Písňovar, který se stal mezi českými sbory vyhledávaným sborovým setkáním.

Ačkoli členové sboru, kteří začínali ve Ventilkách zpívat před více než desítkou let, jsou dnes o poznání starší a dojíždějí na zkoušky v mnoha případech i přes sto kilometrů, zájem o činnost v tomto špičkovém sborovém tělese má stále i současná generace „náctiletých“. S těmi také Ventilky spolupracují na různých hudebních projektech. Přestože jsou Ventilky o dvanáct let starší než v době, kdy sbor vznikal, touto spoluprací s mladšími zpěváky si i do budoucnosti udržují mladistvý zvuk i vzhled…

V roce 2012 změnil sbor logo i oblečení a z modré barvy je rázem svěží zelená……

   ……a zřejmě to byla výborná volba, protože hned v roce změny přišlo i několikanásobné vítězství – a sice na mezinárodní sborové soutěži Praga Cantat 2012.  Ventilky získaly dvě zlatá pásma a navíc i zvláštní cenu za dramaturgii – GRATULUJEME!

 

 

 

 

MP3

album-art

Ventilky
00:00

 

www.ventilkyjirkov.cz

Související obrázky: