Město JirkovMěsto Jirkov

…leží ve výšce kolem 300 m n.m. na úpatí Krušných hor na jihozápadním okraji Mostecké hnědouhlené pánve. Blízký Chomutov s Jirkovem sousedí na jihu a je od města oddělen pouze okružní silnicí. Centra obou měst jsou od sebe vzdálena 6 km. Na jihovýchod ve vzdálenosti 2 km od centra města leží obec Otvice, na sever od Jirkova je 3 km vzdálenáVysoká Pec. K městu katastrálně náleží obce Vinařice, Březenec, Červený Hrádek a Jindřišská.

Mikroregion je situován na frekventované trase železniční dopravy, Jirkov má dvě vlaková nádraží, jedno konečné na samostatné trati, druhá stanice je na koridoru Chomutov – Most. S vnitrozemím je město spojeno sítí autobusových linek dopravního podniku, kterým je spolu s Chomutovem zřizovatelem. Městy zřízenýDopravní podnik Chomutova a Jirkova v propojené aglomeraci provozuje také pravidelné linky autobusů a trolejbusů MHD.

Historické jádro Jirkova je obklopeno věncem několika sídlišť a městských částí. Mnohé původní části města již zanikly nebo splynuly s novými, například Horní Cech v oblasti dnešní Vinařické a Žižkovy ulice nebo čtvrť Na Bělidle v místech dnešních tenisových a volejbalových kurtů. V podvědomí obyvatel zůstává pouze Nový Březenec v západní části města, ačkoli toto pojmenování nese už jen jedna ulice v této lokalitě.

www.jirkov.cz

Fotogalerie


ZUŠ JIRKOV

ČERVENÝ HRÁDEK

VĚŽ

KOSTEL A GALERIE

KAŠNA A RADNICE

CELKOVÝ POHLED

Související obrázky: